Aktuality

Bájny svet Šangri-la

     

      Dňa 11.3.2009 sa študenti 3.A zúčastnili v Slovenskom národnom múzeu výstavy

      BÁJNY SVET ŠANGRI-LA (štáty INDIA - NEPÁL - TIBET - BHUTÁN).

      Interaktívny lektorský sprievod výstavou nám umožnil bližšie sa oboznámiť s prírodou regiónu Himalájí a a kultúrou jeho obyvateľov. Lektorka predstavila kultúrne odlišnosti, náboženstvá, tradície a spôsob života tamojších ľudí. Sprievod prebiehal formou priamej komunikácie so študentmi.

       Výstava Šangri-la návštevníka vtiahne do sveta nesmierne pestrého regiónu Himalájí. Prejdeme sa všetkými vegetačnými pásmami: od tropických údolí až po mrazivé vrcholy najvyšších vrcholov. Zavíttame do spoločenstva podivuhodných ľudí mnohých vierovyznaní a rozmanitých životov, mystických kútov i masových slávností, sveta vzácnych druhov zvierat. Nazrieme do divotvorných krajín sveta, takých vzdialených našej uponáhlanej, pretechnizovanej a preťaženej každodennosti. To všetko vďaka tisícke originálnych zbierkových predmetov, vyše päťsto veľkoformátových fotografií, ako aj prostredníctvom filmových projekcií, unikátnych stavieb a atraktívnych ukážok živej flóry a fauny.

       Výstava Šangri-la je výsledkom sedemnásťročného sústavného pôsobenia cestovateľa, dobrodruha, fotografa a horolezca Rudolfa Švaříčka v oblasti Himalájí, aktivít spoločnosti National Geographic v Českej a Slovenskej republike, spolupráce Slovenského národného múzea a účasti desiatok vynikajúch spolupracovníkov, organizácií a priateľov z našich aj ďalekých krajín.

       Šangri-la, krajina opojnej blaženosti a večného blahobytu pod ľadovým trónom himalájskych božstiev. Dobre, že skutočnú Šangri-la nikto nenašiel. Tak môžeme aj naďalej spriadať svoje sny a túžby...

 

        Mgr. Miroslav Rohárik