Aktuality

Anglická spoločenská hra

Angličtina by nás mala baviť. Dostali sme zadanie vytvoriť náčrt vlastnej spoločenskej hry, priniesť ju do školy, porozprávať nám o nej a následne si ju zahrať. Poďme sa spolu pozrieť na niekoľko z nich:

Všetky fotky hier nájdete na stránke: Anglická spoločenská hra

Zombie tematika je medzi mládežou veľmi populárna. V tejto hre od Anetky Viktora sa ujmete postavy preživších, ktorí sa pokúsia prekonať nástrahy lesa a uniknúť z obkľúčenia zombíkov. Samotný koncept hry je založený na hádzaní kociek a následnom vykonávaní akcií. Zaujme najmä možnosť vybrať si jednu z pripravených ciest odstupňovaných podľa dĺžky a náročnosti. Hru môže naraz hrať až 10 hráči v tímoch po dvoch.

Ak hľadáte niečo prepracované, siahnite po hre od Aleca Jakuba. Okrem zábavných elementov a prvku znovuhrateľnosti je hra výnimočná aj tým, že v nej nájdete NPC postavy znepríjemňujúce vám postup hrou. Pre víťazstvo je potrebné mať aj trochu toho štastia, keďže tu funguje RNG faktor. Ako o nej píšeme, hneď by sme si ju radi zahrali zas.

Samkov počin presahoval svojou komplexnosťou, náročnosťou i hrateľnosťou bežné výtvory. Ste uväznený v laboratórnom komplexe, kde sa zhostíte jednej z troch druhov postáv. Autor sa nebál zakomponovať do hry aj koncept prevzatý z hry Evolve. Že neviete, o čo ide? Predstavte si tím slabších postáv bojujúcich proti jednému, silnému protivníkovi. Šancu zvíťaziť máte len vtedy, ak budete kooperovať. Spomeňte si napr. na Svätopluka a jeho prúty. Aby ste zvíťazili musíte zbierať aj rôznu výzbroj a vstupné karty, ktoré vás pustia do ďalších lokácií.

Kto povedal, že logicko-spoločenská hra nemôže byť zábavná? Filip to určite nebol. Jeho spoločenská hra na nás pripravila okrem vedomostných otázok hneď niekoľko pascí. Hoci na prvý pohľad môže hra pôsobiť triviálne a jednoducho, opak je pravdou. Neraz sme sa ocitli na začiatku celej hry, no vďaka hernej plynulosti nás to nijako nerozhodilo.

Stolná hra od Barbie a Sáry sa nám, bohužiaľ, nezachovala v pôvodnom stave, toto je len jej hrubý náčrt. Čo vás zaujme od začiatku je fakt, že hru možno vyhrať dvoma spôsobmi – buď nazbierate najviac bodov v hre, alebo môžete byť prvý, ktorý zbankrotuje. Je už len na vás, akú alternatívu si zvolíte. K samotnému hraniu ti postačia panáčikovia, kocka a kúsok šťastia.

Na Borodáčovej nás dievčatá rady strašia. Simonka predstavila unikátny koncept, kde ako tím „ghost busterov“ chodíte od domu k domu a vyháňate zlých duchov. Ak úlohu nesplníte, ocitnete sa v labyrinte, kde po vás ide zlá príšera fungujúca na základných NPC princípoch. Iba správny hod kockou vás dokáže dostať z tejto šlamastiky. Vďaka rozmanitosti lokácií sme si hru obľúbili.

„What does the fox say?“ – to už predsa všetci vieme vďaka Ylvis a jeho slávnemu songu. Grétka sa rozhodla, že nám touto hrou priblíži aj zvuky iných zvierat. Predstavte si, že sa na nejakej konferencii v lese nestretnú ľudia, ale zvieratá a jediná šanca, ako zistiť ich identitu je komunikovať medzi sebou a pýtať sa otázky charakterizujúce dané tvory. Prečo to zistovať? Niektoré zvieratká predstavujú predátorov, ktorých chce zvieracia ríša držať na uzde, aby sa v tomto lese dalo žiť harmonicky.

Opäť Borodáčová a opäť hororová tématika. Dievčatá, to nám robíte nárokom, aby sme sa báli? Agi sa inšpirovala svojimi obľúbenými príšerami z filmov a použila ich na vytvorenie vlastnej verzie One Night Ultimate Werewolf. Každá postava má svoje unikátne vlastnosti a s inými postavami vytvára synergický efekt. Novum predstavovala možnosť situačne spojiť aj zdanlivo nespojiteľné postavy proti všemocnému Pennywiseovi.

Chcete byť milionárom? OK, pri tejto hre zbohatneme najmä na duchu, keďže obsahuje vedomostné otázky. Koncept nápadne pripomína Monopoly. Čo Samuelovi kvitujeme je grafická nápaditosť a rozmanitosť otázok. Po odohraní hry sme boli opäť o niečo múdrejší.

Mgr. Martin Nagy